POLITYKA EKOLOGICZNA

 

Dobrym przykładem postępu technologicznego oraz polityki ekologicznej w branży poligraficznej jest wprowadzenie w 2010 roku na polski rynek technologii HP Latex.

W ostatnim czasie wiele przedsiębiorstw stawia na tą rewolucyjną metodę wydruku. Również firma Centrum reklamy Podhalanin, która ma ponad 20 letnią tradycję na polskim rynku w zakresie obsługi klientów od strony poligraficzno-reklamowej w pełnym zakresie usług, wprowadziła do swojej oferty ekologiczny druk lateksowy, pod marką ekotapeta24.pl.

 

Czym ta innowacyjna metoda przewyższa popularny do tej pory druk solwentowy?

 

Jest kilka znamiennych różnic, które powinny przekonać do druku w technologii lateksowej każdego nawet laika nie mającego na co dzień styczności z poligrafią. Przede wszystkim ekologia. Cały proces druku HP Latex jest w 100% ekologiczny (posiada certyfikat „Nordic Swan”), podczas gdy druk solwentowy – mam tu na myśli oczywiście ekosowent – zapewnia tylko częściową ochronę środowiska i zdrowia. Tak więc wielkoformatowe wydruki lateksowe można bezpiecznie stosować w domu, w galeriach handlowych, przedszkolach, czy nawet szpitalach, gdzie, jak wiadomo, niedopuszczalne jest stosowanie substancji chociażby minimalnie szkodliwych dla zdrowia.

W technologii HP Latex rozpuszczalnikiem jest woda, co sprawia, że podczas drukowania i schnięcia nie uwalniają się żadne zapachy. Niestety, w druku ekosolwentem wydzielają się toksyczne opary rozpuszczalnika.

Mogłoby się wydawać, że ponieważ tusz lateksowy przygotowany jest na bazie wody, proces jego schnięcia jest dłuższy. Nic bardziej mylnego: wydruk wykonany w tej technologii jest suchy natychmiast, a solwentowy – dopiero po 24 h. Dla każdego potencjalnego klienta ważne jest, by zamówiony produkt był trwały, odporny na warunki atmosferyczne i na mechaniczne uszkodzenia.

Również w tym zakresie technologia HP Latex wygrywa: wydruki zachowują dobry stan przez ponad 5 lat. Co więcej, atrament lateksowy jest nadzwyczaj elastyczny i rozciągliwy, a zarazem trudny do zarysowania. Natomiast wydruki ekosolwentowe wytrzymują maksymalnie do 3 lat, wymagają laminacji, co generuje koszty, a tusz jest mniej odporny na zarysowania i mało elastyczny.

Warto też zwrócić uwagę na odwzorowanie kolorów: w druku lateksowym większe jest nasycenie barw, a także gama przejść tonalnych. Pożytki płyną również stąd, że lateks pozwala na wykorzystanie szerokiej gamy podłoży do druku, zarówno powlekanych, jak i niepowlekanych, np. tapet, folii, papierów, banerów, tkanin itp.

Cena tej innowacyjnej technologii także nie jest wygórowana. Średnia różnica kosztów jednego i drugiego sposobu drukowania sięga 10 zł, a różnica jakości, a przede wszystkim poziomu bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska, jest nieoceniona.

W tej technologii drukuje się również naklejki, etykiety, opakowania jak pudełka, torby papierowe, reklamówki. Ponadto druk lateksowy jest idealny do druku materiałów typu POS typu rollupy, ścianki wystawiennicze, plakaty konferencyjne, tapety i wiele innych materiałów reklamowych.

Ponieważ firma Centrum reklamy Podhalanin od kilkunastu lat stawia na rozwój i dopasowywanie usług do potrzeb Klientów wprowadzili do swojej oferty poza ekologicznym drukiem lateksowym, platformę internetową drukujcyfrowo.info, dzięki której klienci mogą składać zamówienia online. I tu znowu aspekt ekologiczny ma niebagatelne znaczenie. Dzięki platformie internetowej firma ograniczyła zużycie papieru oraz innych materiałów biurowych przyczyniając się tym samym do ogólnie pojętej ochrony środowiska naturalnego.